طب سوزنی در اطفال

طب سوزنی در اطفال:

طب سوزنی یکی  از شاخه های طب سنتی چین است که از قدیم  برای درمان بیماریهای کودکان بکار گرفته می شده است , با این تفاوت که در کودکان سعی بر آن است که از سوزن استفاده نگردد تا ترس بر کودک حاکم نشود.(ترس از سوزن طب سوزنی )

تجربه نشان داده است که در کودکان , حتی بدون بکار گیری سوزن , نیز می توان نتایج بسیار خوب و سریعی گرفت, شاید دلیل آن بالا بودن سطح انرژی کودکان و کم مطرح بودن مسائل روحی و روانی  در آنها  باشد.

از آنجاییکه کلمه طب سوزنی در ذهن بیشتر با تزریقات  و درد آن  مشابهت دارد  و ممکن است سبب ترس بیمورد ,(از بکار گیری طب سوزنی در درمان  اطفال ) شود به تشریح روشهای  مختلف درمان در کودکان میپردازم.

روشهای درمان در کودکان:

در طب سوزنی  و سنتی چین, برای درمان اطفال از روشهای مختلفی استفاده میشود که به شرح ذیل میباشند. این روشها بیشتر در راستای جلوگیری از بکار گیری سوزن بوده تا ترس بیمورد ایجاد نشود.

1-ماساژ نقاط بوسیله پزشک ویا مادر

بعد از تشخیص ,در مرحله اول درمان, نقاطی روی بدن کودک بوسیله پزشک ماساژ داده می شود تا مادر آن نقاط را یاد گرفته و در منزل ادامه دهد. مزیت این روش آن است که ترس در کودک ایجاد نمی گردد و مادر نیز به اطلاعات خوبی دست پیدا  می کند .ماساژ هر نقطه معمولا 10-20 ثانیه طول می کشد و کل درمان شاید در  کمتر از 5 دقیقه تمام شود . ماساژها در هنگام خواب  نیز قابل اجرا میباشد.
2-دانه گذاری:

در این روش پزشک طبق تشخیص خود نقاطی را روی بدن بیمار دانه گذاری می کند(چند دانه گیاهی می چسباند).  به مادر بیمار دستور ماساژ آن نقاط  روز چند با و هر بار چند دقیقه داده میشود. این روش نیز بسیار عالی, بی درد و آسان  می باشد.
بادكش کردن :

بعد از تشخیص بیماری ,نقاطی روی بدن کودک  بوسیله  پزشک بادکش می گردد . بادکش سبب تحریک عصب ها و افزایش خونرسانی موضعی  میگردد. گاهی موضع بادکش ممکن است کبود نیز گردد.

این روش معمولا در قالب بازی برای کودک انجام میشود و اطفال  آن را به راحتی  تحمل میکنند.
استفاده از دستگاه ه الکتروپانچر.

الکترو اکوپانکچر یکی دیگر از روشهای درمان طب سوزنی میباشد  که در ان نقاط طب سوزنی با یک دستگاه که برق بسیار خفیف پوستی ایجاد میکند  تحریک می گردد. این دستگاه ها معمولا درجه تنظیم برای کودکان را دارند.  در طی درمان کودک  معمولا  چیزی حس نمی کند .در صورت ایجاد ناراحتی  میتوان شدت خروجی دستگاه را کم کرد. خوبی این روش ان است که هر نقطه را میتوان در عرض چند لحظه تحریک کرد و کل در مان چند دقیقه بیشتر طول  نمی کشد.

استفاده از لیزرهای کم توان:

لیزر ها کم توان , از چند ده پیش وارد روشهای درمان طب سوزنی شده اند و محبوبیت زیادی در درمان اطفال پیدا کرده اند , زیرا کاملا بی درد هستند . و یک روش درمانی بسیار عالی  برای کودکان به حساب می ایند .
طب سوزنی:

اطفالی که  به روشهای یاد شده جواب نداده باشند(که تعداد آنها بسیار کم است) درصورت لزوم از سوزنهای طب سوزنی در تحریک نقاط   آنها استفاده می گردد. سوزنهای اطفال معمولا بسیار کوچک, نازک و صیقلی می باشند و شاید درد بسیار ناچیزی ایجاد کنند البته با کاهش سایز سوزن و افزایش سرعت ورد ان به بدن, این درد میتواند باز هم تقلیل یابد.  در اطفال  کمتر 3-5 سال توصیه میشود که بلافاصله  سوزن ها را خارج کنند   تا کودک با حرکات بدنی خود سبب اسیب بافتی نگردد. در اطفال بزرگتر میتوان مشابه بزرگسالان اقدام گردد. خوبی سوزن ان است که اثرات  ان دراز مدت در بدن بیمار میماند  و دفعات درمان میتواند کاهش یابد.

نا گفته نماند که تمام روشهای یاد شده در هر بیماری صدق نمیکند و پزشک باید تصمیم بگیرد که چه روشی برای بیمار شما بهتر است.
برخی از بیماریهای کودکان که در درمان آن ها می توان از طب سوزنی استفاده کرد از قرار ذیل میباشد:

1.      عفونتهای دستگاه تنفسی که به داروها خوب جواب نمی دهد (سرماخوردگی کودکان مکرر.(تقویت سیستم ایمنی).

2.      آلرژی کودکان.

3.      بی اشتهای کودکان.

4.      فلج های مغزی .

5.      شب ادرای .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید